בטיחות אש בבית

בטיחות אש בבית

מהי בטיחות אש בבית? מדוע חשוב לדאוג שכל בית אליו אתם עוברים בטוח אש? מדוע עליכם לעשות זאת גם אם המבנה אושר בטופס 4 לאכלוס מבנים?
 
כידוע, תחום נזקי האש בישראל הוא תחום שרמת הרצינות שלו המיושמת עכשיו – לא הייתה לנחלת הרשויות במדינה זמן רב. בשל כך, מקומות רבים בארץ מצאו את עצמם תחת אש שהתפשטה בקיץ, או עקב נזקי אנוש רשלניים, אשר לרשויות ההצלה לא היה להם מענה. מאז המקרה המפורסם של השריפה בהר הכרמל שהתרחשה לאחר העשור הראשון של שנות האלפיים – מצוידות הרשויות המקומיות במדינה באמצעי הגנת אש משוכללים הרבה יותר מאלו שהיו לפניה. גם נוהלי בטיחות האש בבתים נעשו הרבה יותר קפדניים. נתחיל מיישום נהלים שהיו שרירות וקיימות מאז ומעולם, ונמשיך לסדרה של נהלים חדשים.
 
מטף כיבוי בכל קומה
 
זהו נוהל בסיסי שהיה קיים מאז ומעולם. בכל קומה יש לוודא שיש מטפים לכיבוי אש, עם תכולה מלאה. ארעה שריפה והשתמשתם בחומר המטפים? יש לדאוג למלא אותו תדיר. על אי קיום תקנה שכזו מבנים לא אושרו על ידי רשויות מקומיות.
 
גלאי עשן במערכת האזעקה
 
בתים שיש בהם מערכת אזעקה הם בדרך כלל בתים שעברו ניסיון פריצה, ועל כן חברת הביטוח חייבה אותם להתקין מערכת אזעקה. במערכות אזעקה, גם הבסיסיות ביותר, ישנו גלאי עשן, המחובר בדרך כלל לאחד מקירות המטבח. הגלאי פועל כך שאם הוא מזהה שריפה הוא שולח אות שמפעיל את הצופר. בשונה ממנו, כמובן שניתן להתקין מערכת הגנת אש משרדית, עם ספרינקלר שמתיז ישירות על האש, אבל אז לא תוכלו להדליק את הגז במטבח ולא תוכלו לעשן בו, בעוד שאם מדובר רק בגלאי עשן במערכת אזעקה – מדובר על הפעלת צופר גרידא ללא ביצוע אקט הגנה כלשהו. אם אתם יודעים שאתם צפויים לשהות הרבה במטבח על בסיס הפעלת הגז או הדלקת סיגריה, בקשו מטכנאי האזעקה שלכם שבסעיף "הרשאות משתמש" – ייתן לכם גישה לביטול גלאי העשן. בברירת מחדל, הטכנאים לא נותנים חופש שכזה ללקוח כי הם לא לוקחים סיכונים כשמדובר בהגנה מפני שריפה, אך אם הם ידעו מה הצרכים שלכם הם יאפשרו את ביטול הגלאי על ידכם.